icze. Następnie kandydat na radcę prawnego musi odbyć tak zwaną aplikację radcowską. Aplikacja radcowska jest to nic innego, jak po prostu odbycie praktyk absolwenta w kancelarii radcy prawnego, gdzie kandydat zapoznaje się z całokształtem pracy oraz jest przygotowywany do samodzielnego pełnienia zawodu radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, kandydat na radcę prawnego musi zdać odpowiedni egzamin radcowski. Sama aplikacja trwa około trzech lat i jest prowadzona przez okręgowe izby radców prawnych. Po ukończeniu studiów, odbyciu aplikacji radcowskiej oraz zdaniu egzaminu, radca prawny może zacząć wykonywać swój zawód w kancelarii prawnej. Osoba, która chce pełnić funkcję radcy prawnego, musi być wpisana na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych.
Rozróżnienie między radcą prawnym a adwokatem
Istnieje wiele zawodów prawniczych, które są odpowiednio klasyfikowane według określonych kryteriów. Jednymi z wielu zawodów prawniczych są adwokat oraz radca prawny. Adwokat i radca prawny są pokrewnymi zawodami prawniczymi, sklasyfikowanymi ze względu na pełnienie swojego zawodu w sektorze prawa prywatnego. Kancelaria prawna może być prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego. Zakres usług pełnionych przez adwokata oraz radcę prawnego jest do siebie zbliżony, występuje jednak między nimi jedna, zasadnicza różnica. Podstawową różnicą między radcą prawnym a adwokatem jest to, że radca prawny posiada możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy, której to możliwości nie posiada adwokat. Poza tą różnicą, zarówno adwokaci, jak i radcy prawni, mogą zajmować się świadczeniem pomocy prawnej oraz udzielaniu porad prawnych klientom za pośrednictwem kancelarii prawnej. Ponadto adwokat oraz radca prawny mogą występować przed sądami i urzędami reprezentując klienta pełniąc funkcje obrońcy.
Zakres usług prawnych dla firm
Kancelaria prawna może oferować świadczenie usług prawnych, polegających na udzielaniu pomocy oraz konsultacji, zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z pewnością nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza że trzeba spełniać również odpowiednie kryteria prawne. Kancelaria prawna może oferować stałą obsługę prawną firmy oraz przedsiębiorstwa lub może udzielać jednorazowej pomocy, gdy nastąpi taka konieczność. Radca prawny oferuje pomoc prawną przedsiębiorcom w ramach takich dziedzin prawa, jak prawo gospodarcze, prawo windykacyjne oraz prawo restrukturyzacji. W ramach prawa gospodarczego radca prawny oferuje zakładanie firm, opiniowanie umów, rejestrację spółek, udział w posiedzeniach organów spółek oraz ogólne doradzanie przedsiębiorcy. Oferta kancelarii prawnej skierowana do przedsiębiorców jest dość szeroka i obejmuje udzielanie pomocy w ramach kilku gałęzi prawa. Skorzystanie z usług radcy prawnego może okazać się konieczne dla przedsiębiorcy w wielu sytuacjach.